Българска телекомуникационна компания (БТК) ще проведе търг за продажбата на Телефонната палата в София. Той ще се организира от консултантската компания за бизнес имоти Forton („Фортон“), съобщиха от фирмата.
Кандидатите за участие в търга могат да заявят интереса си до 15 март, след което ще получат достъп до документацията по сделката. От „Фортон“ уточниха, че до приключването й няма да могат да предоставят информация за хода на продажбата поради изискване за конфиденциалност.
Телефонната палата е една от емблематичните сгради в центъра на София, завършена през 1949 г. по проект на арх. Станчо Белковски и арх. Борис Йолов. Имотът е със статут на паметник на архитектурата. Сградата е разположена на място с пешеходен достъп до редица държавни и общински институции, банки, хотели, културно-исторически обекти и др.
Телефонната палата е на 6 етажа с обща площ 17 401 кв.м, а разгънатата застроена площ е 13 500 кв.м.
Прекият собственик на БТК е „Вива телеком България“, чийто основен акционер е Спас Русев с 46%. Руската банка ВТБ и българските ѝ мениджъри – братята Милен и Георги Велчеви и Красимир Катев, са другите големи собственици на „Вива телеком България“, припомня „Дневник”.
Те придобиха люксембургския собственик на „Вива телеком България“ – InterV Investments, за 330 млн. евро в края на 2015 г. Сделката приключи миналия август и беше финансирана основно с 240 млн. евро заем от самата ВТБ.
Останалите около 100 млн. евро (с включени такси и съдебни разноски, адвокатски хонорари и т.н.) са набавени пропорционално от участниците в консорциума.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.