Това коментира пред журналисти финансовият министър Петър Чобанов по повод изявления на Дянков, че “финансовата ни къща нямала проблеми и не би трябвало да се актуализира бюджета”.
По думите на Чобанов като новоемитиран дълг правителството на ГЕРБ през предходни години е вземало от порядъка на 2,3 до 2,5 млрд. лв. заем. Така че не е взимало 1 млрд. лв., а много повече.
„Заеми са се вземали в предходни години. Като цяло нямаше и много големи падежиращи емисии, с изключение на тази в началото на 2013 г., т.е. нетното увеличение на дълга от около 4 млрд. лв. е факт", заяви Чобанов.
Дали ще има рецесия до края на годината зависи както от външната, така и от вътрешната среда. Опитваме се да предотвратим това като се разплатим с бизнеса, като връщаме навреме ДДС, каза пред журналисти финансовият министър.
„Върнали сме по-голямо количество ДДС отколкото се е връщало средномесечно. Това е ликвидност, която се насочва към бизнеса, насочва се и към малките и средни предприятия. Като разплащаме навреме и при одобрение на актуализацията на бюджета, това ще даде една глътка въздух на бизнеса и ще подпомогне усилията ни да предотвратим рецесията и да задвижим икономиката. До края на седмицата ще представим правителствената програма, там също има сериозни мерки за подобряване на бизнес средата. Това са промени в Закона за обществените поръчки, намаляване на административната тежест, опростяване на някои процедури, чрез повишаване на конкуренцията", обясни Чобанов.
„При планирано нарастване за годината от 8,6%, ако гледаме консолидираната фискална програма, растежът до момента е 3,6%. Имаме сериозно изоставане, което потвърждава нашите оценки по отношение на актуализацията. Потвърждава до голяма степен и оценките на приходните агенции, че за годината е планирано нарастване на данъчните приходи от 1,8 млрд. лв., а до момента реализирането за първите 6 месеца на годината е 380 млн. лв. Ако направим една проста екстраполация, би означавало, че приходите няма да се изпълнят с около 1 млрд. лв., което е и оценката на приходните администрации", каза още финансовият министър.
Прилагат се мерки за повишаване на събираемостта, които разчитаме да доведат до положителен ефект и неизпълнението в бюджета да бъде сведено до 555 млн. лв.
Надявам се, че дискусиите, които водим, и аргументите, които представяме, ще помогнат на президента да вземе своето решение, каза Петър Чобанов по повод предположения, че държавният глава Росен Плевнелиев ще наложи вето върху актуализацията на бюджета. „Това е много сериозна намеса в политиката на правителството. До момента не ми е известно президент да е налагал вето. Това е само едно предположение. Тепърва ще видим каква ще бъде неговата реакция", заяви Петър Чобанов.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг