Стремежът на българските власти да осигурят икономическия ръст на страната за сметка на привличането на чуждестранни инвестиции е още от 2001 година. През 2015 г. те са се увеличили в сравнение с предишната година с 22.5 % и са почти 1.8 милиарда долара, при това ¾ от тях са дялов капитал, изгоден за България поради факта, че това са дългосрочни и стабилни инвестиции.
Редица експерти на Европейската комисия обаче прогнозират по-нататъшно съкращаване на частните инвестиции в страната - тенденция, чието начало е от 2008 година. А като се има предвид, че инвестициите са значителна част от брутния вътрешен продукт, прогнозата е, че това може да се отрази крайно негативно върху икономическата ситуация в страната.
Инвеститорите в България са привлечени преди всичко от ниските – в сравнение с други европейски страни – цени на недвижимите имоти, от развитата инфраструктура в регионите и от наличието на достатъчно квалифицирана, при това относително евтина работна сила. В подобна ситуация крайно важно е не само привличането на нови инвестиции, но и запазването на контактите с досегашни крупни инвеститори. Сред тях по данни на Българската народна банка са инвеститори от Холандия, Австрия, Франция, Норвегия, Белгия и Италия. Най-сериозните инвеститори планират да запазят и да издигат нивото на взаимодействие с българската страна.
Холандската Lukoil Europe Holdings, дъщерна компания на руския «ЛУКОЙЛ», е лидер в тази сфера – именно на нея се пада значителният дял от инвестициите през 2015 г. с комплекса за преработка на тежките фракции на нефт в Бургас. По думите на министър-председателя на България Бойко Борисов, това е една от най-големите инвестиции за цялата история на страната – 1.5 милиарда долара. Особено важно за региона, специализиран в развитието на туризма, е да се отбележи, че производството е напълно екологически чисто и осигурява допълнителна трудова заетост.
И това съвсем не е единственият проект на «ЛУКОЙЛ» в страната. Бизнес проектите на компанията са съпътствани от социални инвестиции като строителството на детска площадка в Бургас, организацията на програми за гражданите, целящи преминаването на алтернативни видове транспорт с ниско равнище на СО2, двегодишен проект за подобряване на училищната инфраструктура в Бургас, в който са инвестирани 160 хиляди долара.
Бургас се ползва сред инвеститорите с особена популярност: от 2010 г. твърдо заема едно от двете първи места в престижния рейтинг „Най-добрият град за живеене в България”. Градската управа предвижда до 2020 г. инвестиции от над 600 млн. евро в развитието на екологичен градски транспорт, в цялостната транспортна схема, в съвременното управление на автомобилния трафик и разширяването на пешеходните зони.
Сред другите крупни инвеститори в България - австрийската компания Kronospan,
световен лидер в производството на строителни покрития, също планира да увеличава обемите на вложенията си. До 2018 г. компанията планира да инвестира в нови производствени линии във Велико Търново 166 млн.долара. 70% от продукцията си компанията ще експортира от България в съседни страни.
Във връзка с казаното дотук и особено като се отчита политиката, която води ръководството на страната, има надежда прогнозата на Еврокомисията да не се сбъдне и икономиката на България през 2016 г. да продължи възходящия си ръст.
(http://eurodemocracy.net)
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.