Половината от земеделската земя на община Тополовград е била продадена на частна фирма на цени под пазарните, показа разследване на Би Ти Ви.
Продадени са близо 18 хиляди декара на столична фирма за 2,5 милиона лева или 175 лева на декар при пазарна цена около 400 лева.
Общината е продала земята на търг, като е поставила условие всички предлагани парцели - близо 2000, да бъдат купени заедно, в пакет. Това условие прави невъзможно участието на местните фермери.
"Земята беше продадена неизгодно за цялата община и за хората. Сумата от продажбата на земята е около 2,5 милиона лева. Тези пари можеше да се вземат от наеми и от ренти за 2-3 години”, твърди общинският съветник Елко Карачолов.
Местните земеделци казват, че не са имали възможност да участват в търга и че са били готови да предложат до около 400 лв. за декар. Досега те са обработвали земя срещу символичен наем от около 10 лева на декар, а сега новият собственик им искал над 30 лв.
На въпрос защо е решил да продава земята кметът Божин Божинов отговори, че трябва да се създават работни места чрез отваряне на нови предприятия от общината. Той обяви и че общината планира да строи мандра и консервна фабрика с парите от сделката.
Фирмата, която купува земята, се казва "Акрес", съобщава Би Ти Ви. Справка в Търговския регистър показва, че е ООД с едноличен собственик на капитала Милена Лукова, капиталът ѝ е 1000 лв. и е основана в годината, когато се взема решението за продажба на земята. От медията са се опитали да се свържат с фирмата без успех.
Според Би Ти Ви този начин на окрупняване на собствеността вече е тенденция. Медията припомня статистика отпреди няколко години, според която 2,4% от фермерите в България получават 84% от европейските субсидии за земеделие.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг