Годишните данъчни декларации минават изцяло във виртуалното пространство. От 2018 г. доходите ще се декларират единствено по електронен път. Това е едно от най-дискусионните изменения в пакета данъчни закони, приет на първо четене от Народното събрание.
Идеята на финансовото министерство и данъчната администрация е новият текст да се приложи за първи път за сумите, получени през 2017 г. За онлайн декларирането лицето трябва има електронен подпис, който е платен, или персонален идентификационен код (ПИК), който се издава безплатно от Националната агенция за приходите.
По време на дебата в Народното събрание депутати предупредиха, че новото задължение ще доведе до проблеми.
Според Мартин Димитров от Реформаторския блок възрастните хора, които нямат интернет и не могат да си извадят специален код от данъчните, ще трябва да плащат на счетоводни фирми, които да подават декларацията вместо тях.
Счетоводителите и сега попълват извършват такива услуги, но главно на фирми и самоосигуряващи се лица.
"Разбирам желанието на приходната администрация всичко да става по електронен път. Но силовото налагане ще накара част от задължените лица да избягват декларирането на данъци, защото за голяма част от тях може би ще стане невъзможно. Не знам дали сме помислили за фирмите и гражданите в отдалечените населени места, където интернет не се поддържа толкова добре или въобще няма", коментира Георги Търновалийски от БСП.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг