Всички разпоредители с бюджетни средства - министерства, агенции и т. н., които ще се разплащат по договори, ще са длъжни да уведомят предварително за това Националната агенция по приходите (НАП) и агенция "Митници". Става дума за плащания на стойност над 30 000 лв. или при всички суми над 100 лв., ако не са част от договор с цена над 30 000 лв.
Такова решение е взел Министерският съвет на заседанието си днес. Изключение от задължението за уведомление са само Народното събрание и съдебната власт, става ясно още от министерското решение.
Обменът на информацията между разпоредителите с бюджет и приходните администрации ще се извършва чрез информационна система при спазване на определен ред и срокове.
Новият регламент казва, че институциите ще могат да плащат суми по сключените от тях договори само след разрешение от НАП и митниците и в случай, че този, с когото е договорът, няма просрочени задължения за данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения на обща стойност над 100 лева.
С други думи - фирми или лица, които имат някакви текущи задължения към хазната, но имат и сключени договори с държавата, няма да могат да получават парите си по тези договори.
Когато изпълнителят на договор има задължения, приходните администрации изпращат потвърждение в 7-дневен срок, че за тези задължения е наложен запор върху вземанията му. Това се поправя и изпълнителят на държавен договор си получава парите, чак когато си покрие забавените осигуровки, данъци и т. н.
Според правителственото решение рестрикцията е с цел по-висока събираемост на вземанията в бюджета.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг