25 Ноември, 2024

Държавата пак си остави вратичка за работа с офшорки

Държавата пак си остави вратичка за работа с офшорки

Промени в Закона за икономическите и финансовите отношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, свързаните с тях лица и техните действителни собственици (наричан накратко Закона за офшорките) прие на първо четене днес Народното събрание.

В пленарна зала бяха разгледани два законопроекта - на напуснали вече червен депутат Георги Кадиев и на председателя на финансовата комисия от ДПС Йордан Цонев. И двата законопроекта бяха приети, а срокът между първо и второ четене бе скъсен. Най-вероятно промените ще бъдат приети още тази седмица.

Корекциите в Закона за офшорките на Кадиев предвиждат държавата, общините, държавните и общински фирми да не могат да влизат в договорни отношения с офшорни фирми с неясна собственост.

Според вносителя това ще намали съмненията за корупция и задкулисие при обществените поръчки.

От текстовете обаче става ясно, че ограниченията няма да касаят офшорни фирми, които разкрият собствениците си.

Ако промените на Кадиев минат на второ четене, фирмите с неясен собственик вече няма да могат да получават сертификат за инвестиция клас А, Б, В, както и приоритетни проекти по Закона за насърчаване на инвестициите.

"Идеята за ключови инвеститори в страната, които създават работни места и правят големи инвестиции, е свързана с идеята за стабилността на тези инвестиции", аргументира се вносителят.

Кадиев предлага и ограничения за собствеността напубличните дружества. Промените предвиждат публичните дружества вече да не могат да бъдат придобивани от фирми с неясен собственик.

Предложенията в законопроекта на Йордан Цонев се припокриват с тези на Кадиев. В текстовете на ДПС обаче има и корекции, които стесняват кръга на обхват на заложените в закона ограничения, пише Offnews.

На хартия измененията целят да ограничат влиянието на офшорките в страната. Въпреки това формулировката в текстовете оставя вратички на държавата да развива бизнес с офшорни фирми. Предпоставка за това е половинчатата забрана за държавата и общините да сключват договор с офшорни фирми с "неясна собственост". Това позволява работата с офшорки, които са вписали своя действителен собственик.

Сподели:

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни

ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито

Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит