Правителството ще прекрати договора за срочен депозит, сключен между Първа инвестиционна банка и Министерството на финансите на 28 ноември 2014 г., реши Министерският съвет.
Контрактът, с който бе предоставена държавна помощ на банката, бе сключен след получаване на одобрение за помощта от Европейската комисия. Условие за разрешението бе банката да премине през план за преструктуриране.
Помощта, която ПИБ получи от държавата в разгара на банковата криза на 29 юни 2014 г., бе в размер на 1.2 млрд. лв. До края на първите пет месеца банката върна 300 млн. лв., а останалите 900 млн. лв. бяха изплатени на вноски до 27 май 2016 г.
Получената от държавата лихва по влога за целия период бе към 28,5 млн. лв. Въпросната сума обаче не може да се брои изцяло като печалба, защото за да предостави първоначално помощта на ПИБ, държавата през юни спешно емитира облигации, по които също плати лихви. По всяка вероятност обаче те са по-ниски от доходността, изплатена от ПИБ, което значи, че дори в чисто финансов план фискът е на плюс от подкрепата на банката, пише "Mediapool".
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни