Увеличаването на цената на тока не е мярка. И не е реформа. Направеното вече поскъпване от 10% увеличи приходите на НЕК с около 250 млн. лв., а дефицитът дори след увеличението е между 600-800 млн. лв. Ако той не бъде свит с реформи, след 6 месеца вече ще бъде късно", казва пред „24 часа" бившият икономически министър Делян Добрев.
„В краткосрочен план трябва да се мисли за изключване от микса на НЕК на така наречените заводски централи, разходът е 180 млн. лв. на година. Трябва да се прегледат и топлофикациите. И на тези, които не са с високоефективни когенерации, не би трябвало да им купуваме тока. На тях в годишен план се плащат около 350 млн. лв. От години говорим да се предоговорят дългосрочните договори с американските централи и е крайно време това да се случи. Когато те работят на пълно натоварване, цената на тока им е много по-ниска, отколкото ако работят на 50%. Затова трябва да се мисли и как да бъдат натоварени оптимално. Четвъртата мярка е да се изработи механизъм за продажба на сертификатите за произход на зелена енергия, допълва той.
По темата с ВЕИ-тата Добрев смята, че не е трябвало най-бедната държава в ЕС през 2007 г. да приеме законодателство, което е най-зеленото в ЕС, да даде най-големи преференции на този тип източник на електроенергия.
Ние променихме това в първата половина на 2011 г., проблемът е, че трябваше да го направим още през 2009 г. Между другото в момента се надува друг балон, подобен на фотоволтаиците. Това са централите на биомаса, посочи бившият енергиен министър.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни