Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е изпратила две жалби до Европейската комисия за предоставяне на неправомерна държавна помощ на някои ТЕЦ-ове и ВЕИ-та. Това съобщи председателят на ДКЕВР Боян Боев след открито заседание на регулатора.
Първата жалба касае т. нар. „американски централи“. От проучването на споразуменията с „КонтурГлобал Марица Изток 3“ и “AES ТЕЦ Марица Изток 1“ ставало ясно, че Националната електрическа компания е задължена да изкупува цялото електричество, произведено от тези централи. От ДКЕВР са категорични, че това противоречи на третия енергиен пакет на ЕК.
„Това поставя в благоприятно и изгодно икономическо положение тези две централи спрямо другите производители на електрическа енергия“, уточни Боев.
Според регулатора договорите с двете централи, сключени през 2001 г., представляват държавно подпомагане и са в разрез със задължението на страната да либерализира енергийния пазар.
Регулаторът е настоял пред ЕК тези два договора да бъдат спрени.
ДКЕВР е изпратил жалба и заради отношенията на държавата с някои ВЕИ-та. Според Боев инсталираната мощност на ВЕИ-тата многократно надвишава целите, които България си поставя до 2020 г.
„Регламентираната в Закона за енергията от възобновяеми източници схема за тези цени представлява едно прекомерно подпомагане на производителите на електрическа енергия от възобновяеми източници“, коментира председателят на ДКЕВР.
В жалбите си регулаторът настоява Европейската комисия да преустанови държавните помощи за двата ТЕЦ-а и ВЕИ-тата и да се произнесе окончателно по сезирания проблем.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг