Новите правила са на работна група, председателствана от премиера Марин Райков. Той поиска да няма концентрация на парите и заяви, че ще настоява за прозрачност, ефективност, диверсификация на парите и избягване на риска.
Държавните дружества трябва да изберат в коя банка да депозират парите си между представени оферти на най-малко 5 трезора.
Критерият за оценка е икономически най-изгодната оферта. Тя се изчислява на базата на неколичествени и количествени показатели. Първите са с тежест 40%, вторите - 60%. Сред неколичествените показатели са опит на кандидатите в последните 5 години, качество на финансовите услуги, както и дали той е предпочитан от други дружества в същия отрасъл.
За депозитите основните количествени показатели са лихвени условия, срочност, обем, валута и условия при предсрочно прекратяване.
За платежни и свързани услуги, в т.ч. управление на разплащателни и други сметки, инкасо, критериите са такси и комисиони, при различни разплащания и лихвени условия.
При конкурси за финансиране - оборотни, инвестиционни и други кредити и гаранции, показателите са лихвени условия, срочност, такси и комисиони, вид и размер на обезпечение, предвидени санкции.
Лихвени условия, такси и комисиони са количествените критерии за избор на финансова институция при сделки с финансови инструменти.
След приемане на промените в постановлението на Министерския съвет държавните компании ще имат 6 месеца да разпределят парите си в банките съобразно правилата.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг