Това каза на брифинг в Министерство на икономиката, енергетиката и туризма в оставка Делян Добрев, който коментира подробности около договорите на ТЕЦ "Марица Изток" 1 и 3, които вчера оповести в медиите експертът Стефан Гамизов.
По думите на Добрев - или имаш дългосрочен договор, или имаш особен залог, а в момента има и двете. Според договорите за “Марица -1”са заложени приходите на Електроразпределение Варна, Електроразпределение Пловдив, което значи - приходите от ЕВН и ЕОН. За другата централа - Марица 3 са заложени 43% от 3-те дружества, каза Добрев и уточни, че няма представа как 43% от двете дружества са били повторно заложени. Строителството към момента на даване на особения залог не е стартирало и за момента е само на документи, каза още Добрев.
Междувременно подписалите тези залози, ги няма, а министрите, които са ги одобрявали, никога не са споменавали нещо такова.
Когато правиш особен залог за над 13 млрд. лв. най-естественото е да кажеш на обществото, че правиш нещо такова", допълни той.
Залог за бъдещи вземания в общ размер според одиторския доклад на НЕК за 2011 г. в 13 188 827 000 лв. Тези залози и споразумения ги има загатнати още през 2001 г. - от 13 юни 2001 г. от Гранитна зала, обясни министърът, цитиран от Фокус.
"Там пише, че задължение на НЕК е да договори и да сключи особени залози в полза на централите. Интересното е, че 2005 г. на 30. 11. се прави особеният залог за „AES Марица 1". На 8 - 9 декември същата година се сключва договор за строителството. Строителството за момента на даване на особения залог не е стартирало и тези споразумения са просто споразумения. Но още в тези споразумения е вписано, че ще се дават гаранции от потребителите, подчерта Добрев.
По думите му истинският залог е направен през 2002 г. и 2005 г. междувременно има редица писма за подкрепа. Едно от писмата за подкрепа е от Петър Жотев от 15 май 2001 г., в което се казва, “че ако се случи нещо с Националната електрическа компания, държавата ще осигури своевременно и по условията на буква А определянето на друго търговско дружество или търговски дружества, които да поемат задълженията по съответните проекти споразумения, в случай, че Националната електрическа компания или „Мини Марица Изток" ЕАД, докато са държавни предприятия, бъдат прекратени или обявени в несъстоятелност", каза Добрев.
Ако си залагаме бъдещите вземания, е можело не да го тегли кредитът частна компания, а да го изтегли НЕК, защото рискът е поет от Националната електрическа компания, каза Делян Добрев.
„Нормата на възвращаемост е фиксирана във финансовия отдел през 2001 г. с две офшорни компании, защото собствениците на централите в момента - АЕS и „Контур глобал" не са били титули на тези споразумения от 2001 г., а е имало други компании, които, след като са подписали договорите, впоследствие са получили всички тези гаранции от страна на държавата, писма за подкрепа и т.н. са продали тези добри условия на определен инвеститор. Това са последните дни на кабинетът Костов", каза Добрев.
Той отбеляза, че тези споразумения са качени в интернет страницата на Народното събрание на Комисията на Яне Янев и още тогава са фиксирани договориките за особени залози.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг