Има реална опасност до края на годината в различни части от страната да бъде наложен режим на тока. За това предупреди пред Би Ти Ви служебният вицепремиер и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева.
Причината за това са огромните липси в бюджетите на енергийните дружества, обясни тя.
"Силно се надявам това да не се случи, но ако действията на органите, които регулират този сектор, продължават да бъдат, меко казано, странни и политически. За съжаление, дупката в частния и в държавния сектор, която тепърва ще установим, наистина не знам до какво ще доведе”, обясни Захариева.
Екатерина Захариева беше служебен министър на регионалното развитие и благоустройството в кабинета на Марин Райков през пролетта на миналата година. По думите й сега положението в енергетиката се е влошило още заради неадекватни действия на регулатора.
"Дупката в енергетиката беше 1 млрд. лв. на годишна база. В момента дупката по предварителни оценки, които имаме и в държавните дружества, изключително тежкото положение на НЕК, са може би около 3 млрд. лв.", обясни служебният вицепремиер.
За да не се окажат големи части от страната на тъмно и студено през зимата, новият служебен кабинет създава енергиен борд с участието на експерти от Световната банка, Европейската комисия и всички засегнати страни, който да потърси изход от кризата.
Захариева обясни и че съществува реална опасност липсите в държавните енергийни дружества да се превърнат в държавен дълг, който в крайна сметка също ще бъде плащан от данъкоплатеца.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.