За една седмица Европейската комисия опроверга втори български министър, уличавйки го дипломатично в лъжа и злоупотреба с обществото. След транспортният министър, този път гафът е на икономическия му колега Драгомир Стойнев.
От ЕК отрекоха твърденията на министъра, че от 1 юли България ще плаща глоба, тъй като не е отделила електропреносната мрежа от системния оператор.
Според ЕК не е вярно, че от днес започват да се трупат дневни глоби за България заради енергетиката и казаха, че не знаят за никакъв краен срок, който е изтекъл вчера, предаде кореспондентът на БНР в Брюксел.
Изявлението дойде по повод поредните измислени твърдения на енергийния министър Драгомир Стайнев, че след като до вчера България не е отделила електропреносната мрежа от системния оператор, от днес ще плаща глоба.
Европейската комисия припомни, че още през януари е завела дело срещу страната ни в Европейския съд заради това, че не е въвела в националното си законодателство третия енергиен пакет и свързаните с него директиви за природния газ и електричеството.
Комисията е поискала от съда и да наложи на България дневна глоба от 8 500 евро.
Съдебно решение обаче още няма, а Марлене Холцнер, говорителка на комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, обясни, че обикновено минават поне месеци, докато съдът проучи даден случай и се произнесе.
Европейският съюз няма специален, вътрешен краен срок, в който България да приложи третия енергиен пакет.
Според него, тя вече трябваше да е разделила преноса на електроенергия от системния оператор още на 1-ви март 2012-а – преди повече от година.
Не знаем какъв краен срок изтича на 30-и юни – ние нямаме такъв краен срок, каза Марлене Холцнер, говорител на Европейската комисия по въпросите на енергетиката.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни