Планираното отваряне на ТБ „Виктория“ за 12 декември е по-скоро свързано с възможна продажба на финансовата институция. Това коментира в ефира на Bulgaria On Air икономистът и бивш зам.-министър на финансите Любомир Дацов.
„Аз по-скоро бих гледал на нещата, като че към банката има проявен интерес и, че вероятно има нов собственик. Определено ще има комплекс от мерки. Не е така просто в момента, както изглежда от съобщението на БНБ, че просто ще бъде отворена банката“, допълни още Дацов.
Той подчерта още, че има огромна разлика в структурата и размера на КТБ и ТБ „Виктория“ и по -думите му не би било правилно да е се прави аналогия между двете финансови институции.
Дацов коментира и смяната на председателя на Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете. Той подчерта, че по-важният въпрос е защо се прави тази рокада. Според него назначението на Радослав Миленков начело на Фонда е стратегическо и с него се търси по-къс хоризонт- в рамките на година и половина.
Дацов подчерта още, че Миленков е един добър професионалист. Той уточни още, че „не живеем в такъв свят, в който хората не се познават и не дължат кариерата си все на някой. Така че, независимо кой влиза в политиката, трябва е ясно, че има зависимости, които не е задължително да бъдат отрицателни“.
Според Дацов проблемът с КТБ е най-малко проблем заради БНБ.
„Ако трябва да гледаме в самите институции- КТБ е следствие на политически взаимоотношения, на съдебна власт и най-накрая на надзора на БНБ. И, както се видя, КТБ е преди всичко – политико-криминална история, отколкото чиста банкерска история,“ коментира още икономистът.
Още от Бизнес
Нанков: Последните 4 години бяха истинска катастрофа в управлението на водите
"Продължаваме промяната" имат голям принос в създаването на водната криза в страната с вредни решения, вместо да решават проблемите на хората
46% от българите подкрепят въвеждането на еврото, но и 46% са "против"
Това сочи изследване на "Стандартен Евробарометър", проведено преди месец
Евробарометър: Покрепата на българите за Еврозоната расте въпреки поляризацията в обществото
Близо две трети от българите виждат основния положителен резултат от членството в ЕС в свободното придвижване, което дава възможност да избираш къде да живееш, работиш, учиш или правиш бизнес