Понижението от 7,29% в цената на природния газ няма да се усети от крайния потребител на топлинна енергия. Това каза за Радио „Фокус" енергийният експерт Атанас Тасев за новините цени, които влязоха в сила от 1 октомври.
По думите му окончателните разчети показаха, че реално намалението на цената на парното трябва да бъде около 4%. Лошите прогнози не се сбъднаха, при индустриалните потребители измененията са в плюс, коментира той.
„Когато има такова ценово решение, което създава възможност за акумулиране на паричен поток, то в следващия регулаторен период, а то е в следващото тримесечие - знаете, че се унифицира подходът за ценообразуване на топлоенергията и на газовите доставки, защото те са взаимно свързани, тогава се извършва корекция в плюс или минус. Ако има акумулирани средства, те се отчитат в следващия период. Реално с това ценово решение няма да постъпят никакви промени по отношение на крайния потребител на топлинна енергия, а при тези на газ - има изменения, но не са съществени", обясни той.
Тасев коментира още, че новините правила за ценообразуване показват, че страната ни се съобразява с европейските регламенти и от статичност в енообразуването се преминава в динамичност. Експертът допълни, че новият отоплителен сезон стартира с някои нерешени проблема в енергийната система, сред които липсата на модернизация в „Топлофикация" - София", което би могло да даде отражение върху потребителите на дружеството.
Реално обаче по-ниската цена на синьото гориво няма да се усети от потребителите
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни