Очевидно е, че в бюджета няма пари за енергийно бедните, те не са заложени никъде. Едва ли ще бъдат заложени и в актуализацията на бюджета, защото става дума за сериозни суми, с които енергийно бедните хора могат да бъдат реално подпомогнати. Това казва в интервю за БНР енергийният експерт и бивш член на ДКЕВР Еленко Божков.
По думите му либерализацията на пазара на електроенергия и стартирането на Българската независима енергийна борса не са най-голямата опасност за рязък скок на цените. Рискът е в това, че не се търсят начини да се предоговорят или прекратят договорите с двете американски централи, както и на дългосрочните договори с ВЕИ.
Според енергийния експерт все повече от играчите на пазара - бизнес, профсъюзи и някои парламентаристи, вече са узрели за това, че договорите с американските централи и с ВЕИ трябва да бъдат прекратени или предоговорени, така че „да се вземе глътка въздух".
Управляващите нямат воля за това. И как да имат, като срещу тях от екрана на телевизора се изправя Родерик Мур и им чете „конско за това колко лошо щяло да стане, ако се прекратят договорите. В същото време имаме примера на Унгария и Полша, където има поне осем прекратени договори и нищо не се случи, посочи Божков.
Той е категоричен, че не може да се говори за фалит на Националната електрическа компания, където са всички водни централи, защото има големи активи. Според него става дума по-скоро за апетити - ако някой може да вземе тези водни централи и да оперира от свое име с тях.
Божков смята, че не само бъдещето на НЕК, а и бъдещето на Българския енергиен холдинг е поставено на карта. Единственият спасителен вариант е общ фронт срещу американските централи, категоричен е Божков.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни