За това предупредиха специалисти от областта на ядрената енергетика по време на конференция на тема „За АЕЦ „Белене" - без политическо говорене".
Според анализ, представен от Таско Ерменков, председател на сдружение „За обективна и честна информация", през 2020 година в страната ни ще бъде налице енергиен дефицит. По думите му това ще наложи търсене на доставки, при които цената на горивото най-малкото ще влияе върху крайната цена на тока.
Затова според Ерменков без АЕЦ „Белене" енергетиката в България може да се окаже неконкурентна.
„Ако ние не построим АЕЦ у нас, някой друг на Балканите ще го направи у тях, и ще ни продава това, което можем сами да си произвеждаме", убеден е той.
Ерменков мотивира изграждането на втората атомна централа и с факта, че вече имаме изградена площадка, в която са инвестирани много средства и която е призната за една от най-добрите.
„Новата АЕЦ трябва да бъде изградена, защото е гаранция за повече национална сигурност" и за да останем в клуба на ядрените държави", коментира още той. По думите му АЕЦ „Белене" е необходима, за да може българската енергетика да е модерен отрасъл.
Ерменков допълни, че предстои да бъдат направени още няколко конференции, на които да се покажат взаимовръзките между АЕЦ „Козлодуй" и АЕЦ „Белене", за да се подчертае, че тези проекти не са антагонистични и че може да има и втора атомна централа, и нови блокове в „Козлодуй".
Тодор Мадолев, ПР експерт в ядрената енергетика, пък обясни, че с днешното събитие не се цели да се вземе думата на политиците, но те трябва да оставят да говорят експертите. По думите му в страните с действащи ядрени мощности е прието специалистите да си мерят всяка сричка, защото и най-малката неистина или неразбиране на казаното може да срине доверието на обществото.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни