24 Ноември, 2024

Експерти: Сивата икономика у нас ощетява с милиони фиска

Експерти: Сивата икономика у нас ощетява с милиони фиска

Васил Велев

Мощно средство за изсветляване на икономиката е ефективността на публичните финанси

Сивата икономика ощетява фиска с милиарди лева годишно. Това предупреди председателят на АИКБ Васил Велев по време на пресконференция за представяне на композитния индекс "Икономика на светло" за 2016, съобщава news.bg.

Около 40% е нивото на сивата икономика в началото на членството ни в ЕС. За десетте години членство има тенденция към изсветляване на икономиката, изказа задоволство Велев. И през 2016 се отчита изсветляване на икономиката.

Мощно средство за изсветляване на икономиката е ефективността на публичните финанси, по думите на председателя на АИКБ.

Композитният индекс "Икономика на светло" за 2016 отчита увеличение на стойността си с 2,96 пункта. От тях 2,80 пункта се дължат на статистическия компонент на композитния индекс и 0,16 пункта на увеличението на социологическия компонент.

След анализ на двата компонента се прави извод, че повишаването на стойността му отразява не само обективни положителни явления и процеси в икономиката, които се отчитат от статистическия подиндекс, но и положителна промяна в оценките на бизнеса и работниците и служителите за динамиката и дела на неформалната икономика.

Основните причини за положителните тенденции в изменението на Композитния индекс през 2016 са вътрешни като финансова и икономическа стабилност, както и предприетите мерки за подобряване на бизнес средата и за ограничаване на сивата икономика. Външните фактори са ръст на европейската и световна икономика, което се отразява в увеличаване на обема на износа на България, както и намаляване на мигрантския натиск по границите на България.

В същото време има фактори, които спъват засилване на положителните тенденции в изменението на индекса като липсата на реформи като правосъдие, сигурност, обществени поръчки, здравеопазване, енергетика, образование. Категорично, според АИКБ, най-неблагоприятно е влиянието на състоянието на образованието и пазара на труда като липсата на квалифицирана работна ръка е най-големият проблем на българските предприемачи.

Новото рязко административно повишаване на минималната работна заплата, също води до сиви практики сред ниско квалифицираните работници.
Все пак позитивно е, че като цяло се вижда тенденция за изсветляване на икономиката. Политическата стабилност се е отразила в положителен план на икономиката ни. Според АИКБ липсата на остра политическа конфронтация елиминира голяма част от вътрешнополитическите стресови фактори за бизнеса и предприемачеството. 
Изборите през 2015 и 2016 за кметове, президент и референдум не са довели до миграция на предприемачеството към сивия сектор.

Бизнесът продължава да настоява за определяне на ясен механизъм за определяне на минималната работна заплата.

В страните в ЕС, където няма регламентирана месечна минимална заплата, безработицата е с 40%по-ниска, а средно претеглената работна заплата е

1,66 пъти по-висока. Строителство, туризъм, търговия на дребно остават секторите с най-голям дял на сива икономика. Шампион по сивота остава строителният бранш. Васил Велев е доволен от отстъплението на сивия сектор. Сивата част е била 35,40% през 2010, през 2016 е спаднала до 28,22%. Излизаме от страните с голям дял на сивата икономика и се доближаване до държавите със среден дял, отчете още председателят на АИКБ.
Сподели: