Оръжейното дружество "Емко", което очаква да му бъде върнат лиценза, дължи пари на Министерството на отбраната. Това обяви по БНТ министърът на икономиката Емил Караниколов. Така той потвърди изявлението на военния министър Красимир Каракачанов, че компанията има да дава 2-3 млн. лв. на ведомството от неплатени наеми за складове от 2009 година досега.
Караниколов обясни, че "Емко" има проблеми не само с отбранителното министерство, но и с ВМЗ – Сопот, където държи боеприпаси с изтекъл срок на годност. Управителите на дружеството няколко пъти са били поканени да вземат стоката си, но това така и не е станало.
Икономическият министър добави, че се надява лицензът на "Емко" да бъде върнат на 6 октомври, като два дни преди това ще се разбере дали са отстранени всички нередности, заради които на дружеството беше забранено да търгува с боеприпаси. Караниколов допълни, че фирмата е съхранявала контейнери на откритите площадки пред складовете.
Той обясни, че дружеството "Кинтекс" поело ангажимент да помогне на "Емко", като с приемно предавателен протокол да приеме боеприпасите и да ги съхранява на пристанище, след което те да бъдат натоварени на кораб. 11 дни преди пристигането на плавателната машина обаче от "Емко" поискали да анулират протоколите и по този начин отказали да продадат продукцията си, опита се да изясни проблема министър Караниколов, който изрази съмнение, че работниците и служителите в дружество едва ли познават всички тези подробности.
Караниколов каза още, че в някои действия във военната индустрия в България вижда саботаж. За пример даде ВМЗ – Сопот, където едно дружество от години стояло на входа и доставяло барут. По думите му именно това дружество, държащо основен елемент от производствения процес, можело да изисква определени неща.
Икономическият министър намекна и за опити на саботаж във военната промишленост
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг