Аз съм експерт. Никога не съм бил член на политическа партия. Предложението да вляза в този кабинет е на Волен Сидеров от „Атака”. С него се познаваме отдавна, все пак с Народното събрание съм работил 7 години. Поне 10 пъти в годината имам участие в икономическа комисия в зала, така че се познаваме”. Това коментира министърът на икономиката Емил Караниколов в студиото на Нова ТВ.
Той подчерта, че държавата е инвестирала доста в него. Само на 30 години е бил, когато е станал директор на Агенцията по приватизация, където се е учил от едни големи професионалисти. Министър обаче отрече да се познава лично с Делян Пеевски, както и с Цветан Василев. Отрече също депутатът от ДПС да е лобирал за неговия пост в настоящия кабинет.
Не познавам Пеевски и Василев. Директно никой от тях не е участвал в приватизационна сделка поне по мое време. А иначе - няма как да настоява някой, който не ме познава и аз не познавам, да ставам министър. Аз знам каква е истината за себе си -–аз съм разговарял с Атака и с Волен Сидеров, който ме е предложил, отсече Караниколов.
Караниколов коментира и сделките за приватизация, сключени по времето, когато е бил шеф на Агенцията.
„Сделките не са скандални. Всички тези сделки са съобразени със закона и доказателство за това е, че Надзорният съвет към Народното събрание е одобрил тези сделки”, каза още Караниколов.
Министърът на икономиката обаче даде обяснение защо и днес България е най-бедната страна в ЕС.
Преди 20 години извършихме един сериозен преход. Но се извърши и една грешна приватизация. Грешките бяха допуснати до 2002 година. Първата е свързана със създаването на работно-мениджерските дружества. Бяха дадени преференции на РМД-тата. И третата може би най-голяма е, че бе възможно поети ангажименти да се отменят с анекси. След 2002 година бяха направени промени в Закона за приватизация, с което бяха отстранени тези пропуски, посочи Караниколов.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг