Още същия ден Митко Събев, който има 46,5% от холдинга, иска спиране на новообразуваните регистърни производства. Всички съдии от Варненския окръжен съд обаче, на които е разпределено делото по молбата за спиране, отказват да го разгледат, като си правят отвод с абсолютни неясни и нелогични мотиви.
Исканията, които са внесени за вписване, се отнасят до състава на съвета на директорите. По-интересното е, че с тях отново се прави опит да се прокарат протоколи от общи събрания на акционерите от 2011 г. Тогава те бяха проведени едно след друго с едно и също решение - отстраняване на изпълнителния директор Митко Събев и вписването на бившия акционер в холдинга Денис Ершов като изпълнителен директор.
През 2012 г. Ершов прехвърли своите 47,5% на московския милиардер Кирсан Илюмжинов, а третият съдружник в холдинга Александър Мелник - 5%. В поредица от изявления през миналата година литовският бизнесмен заявяваше, че е джиросал акциите си на Илюмжинов. През януари тази година обаче той изненадващо сезира Софийската градска прокуратура, че бил измамен и че е извършен опит за кражба на акциите му.
Исканията, които сега отново са подадени за вписване в Търговския регистър, са въз основа от решения на 6 общи събрания, проведени на 30 април 2011 г. - през два часа, с едни и същи протоколи, както и от други подобни събрания след тази дата, последното от които е от 3 май 2012 г.
Което означава, че всеки от тези десетки протоколи може да попадне при десетки съдии, един от които да приеме искането за законно и да впише промените.
"Вече трима от съдиите, в рамките на два дни, един след друг подават отводи и ситуацията изглежда колкото шизофренна, толкова и страшна, защото хаосът по партидата на това фирмено дело е огромен, очакваме всеки момент някой от нас да се поддаде и да направи вписване, поемайки риска от последствията.
Същото се отнася и за колегите в Окръжния съд, където ще стигне процедурата при отказ или не", казаха от Агенцията по вписванията. Ако във Варна не се намерят съдии, очевидно ще се търси вариант за пробив в друг съд в България.
От юни 2010 г. до момента Ершов прави опити за еднолично оглавяване на "Петрол холдинг" чрез подаване в Агенцията по вписванията на серия искания, уж удостоверяващи провеждането на общи събрания на акционерите на дружеството, на които се вземат решения за промяна на ръководството, седалището и адреса на управление и устава на дружеството.
Опитите за превземане на "Петрол холдинг" са стопирани от Митко Събев, след като бе доказано, че такива събрания не са провеждани и той не е участвал във вземането на подобни решения.
Софийската градска прокуратура преди време пък повдигна обвинение срещу бившия финансов директор на Цветан Димитров и Денис Ершов за длъжностно присвояване и обсебване в особено големи размери. Има и образувано наказателно дело в Софийския градски съд.
Сумата, която Денис Ершов към настоящия момент е получил от "Петрол" АД и не е върнал, е 1 059 643, 24 лв. Парите не са декларирани от Ершов в България, нито в друга държава, и не е платил дължимия върху нея данък.
Ситуацията във Варненския окръжен съд днес е изключително тежка, Съдии, на които е разпределено делото по молбата на Митко Събев за спиране на поисканите от Ершов вписвания, отказват да я разгледат. Всеки от магистратите във Варна се дърпа от дела, свързани с Денис Ершов и "Петрол холдинг". В същото време съгласно чл. 19, ал. 2 от Закона за търговския регистър, длъжностното лице по регистрацията трябва да се произнася по заявленията за вписване и за заличаване и по заявленията за обявяване на актове незабавно след изтичане на три работни дни от постъпването им в Търговския регистър освен ако със закон е предвидено друго.
Поради липсата на спиране на регистърното производство Агенцията по вписванията трябва да се произнесе по подадените заявления. До този момент тя правилно е постановила отказ за вписване на заявените промени от Ершов. Той обаче отново е внесъл искането си на 25 октомври и агенцията ще трябва да се произнесе най-късно до утре. Всеки отказ обаче подлежи на обжалване пред Варненския окръжен съд.
Явно сега се търси кой от съдиите в този или в друг български съд ще приеме за разглеждане делото за отказа от вписване на промените по искането на Ершов, както и какво решение ще постанови. От резултата ще се види дали у нас погазването на законни права от съдии е пресякло границите на всякаква търпимост, наречено с други думи - корупция.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг