Това обяви по Нова ТВ финансистът Кольо Парамов, коментирайки новите промени в банковите закони, които парламентът предстои да приеме на второ четене. Известната адвокатка и защитник на гражданите от произвола на банките Веска Волева е на противополжната позиция.
Оставете мантрите, че парите обичали тишината, както трябва да пазим банките, така трябва да пазим и хората от банките, за това трябва да се говори за тези проблеми. Вижте колко са лихвите в чужбина и колко са в Българи. На вън са 1%, а у нас 4%. Ние ли сме най-богатата държава. Банките увеличават лихвите както си искат и ни уведомяват в последствие. За банковите закони и промените им се оказва, че говорят само икономисти и банкери, а проблемът е юридически, и юристите са изолирани от този дебат, посочи адвокат Волева. Според нея промените, които се правят сега са недостатъчни. Неплащането на кредити се получава тогава, когато ти вдигат необосновано лихвените проценти. Не може управителните съвети сами да си решават размера на лихвите и да подценяват кредитополучателя като част от процеса, допълни Волева.
Кольо Парамов критикува червения депутат Румен Гечев.
Този човек непрекъснато говори ,че има 8 закъсали банки, така не се дества, не се срива доверието в тези институции, които май че единствени са работещи. Тези теми се обсъждат на среща с банковата асоциация, до сега такива срещи няма. Промените сега се решават частично, но банките имат много несъгласия, те са автономни институции и не могат да работят под диктат.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг