Финансовото министерство започва разговори за поемането на нов външен дълг, съобщава БНР. Търсят се различни варианти за набавянето на 4 и половина милиарда лева, заложени в актуализацията на бюджета за тази година. Сигурно е, че новото задължение ще бъде комбинация от вътрешен и външен дълг.
Новият външен дълг се очаква да бъде поет чрез синдикиран заем от няколко банки, тъй като подготовката на емисия облигации на външните пазари изисква повече време, а и вероятно чрез такава няма да бъде постигната най-добрата за страната ни цена.
Многократно експерти са изразявали мнение, че облигации, емитирани по Коледа, ще са сигнал за инвеститорите, че страната ни се нуждае спешно от пари, а това ще оскъпи заема. От министерството предпочитат да не коментират имена на банки, тъй като не искат да повияят на пазара. Освен това формално от там все още нямат мандат да водя официални преговори с чужди финансови институции, тъй като актуализацията на бюджета не е факт. Утре тя ще бъде гласувана на първо четене в парламента.
Финансовият министър Владислав Горанов вече обясни, че вероятно 1 - 1,5 млрд. евро ще бъдат осигурени чрез мостово финансиране от чужбина. Останалите средства ще бъдат набрани от вътрешния пазар, като емитирането на държавни ценни книжа се смята за най-бързия начин това да стане.
До края на годината страната ни трябва да поеме нов дълг от 4,5 млрд. лева, като част от него ще обезпечи изплащането на гарантираните депозити в Корпоративна търговска банка. Останалите пари са необходими, за да се покрият харчовете до 31-и декември, както и да има осигурен ресурс за ликвидна подкрепа, ако това е необходимо.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни