Само двама кандидати подадоха оферти за довършване на злополучното депо на Кърджали, чието изграждане започна преди десет години с европейски средства, съобщиха от общината. Прогнозната стойност на поръчката е 1.2 млн. лв. без ДДС.
Единият кандидат е обединението "Арма инженеринг". В него влизат "Водстрой" 98, която е свързана индиректно с депутата от ДПС Делян Пеевски. Другият партньор е "Кристална вода" с мажоритарен собственик "Кей Ар Консулт", което индиректно е свързано с Гайтански, а останалите акции се държат от кардиохирурга Генчо Начев, пише Mediapool. Двамата наскоро взеха на концесия летището в Горна Оряховица, което стана възможно, след като държавата влезе с минимален дял в съдружието, осигурявайки изисквания опит за извършване на услугата, какъвто кандидатите не притежават.
Другият кандидат е "Консорциум депо Кърджали", в което влизат три софийски фирми. Това са "Пи Ес Пи" ЕООД и "Холдинг пътища и инфраструктурни съоръжения" ЕООД, като двете компании са собственост на Юлиян Тодоров Димов. Третият партньор е "Реко – Инженеринг" на Вили Димитрова Дашинова-Стефанова.
Офертите им са били отворени в понеделник, в присъствието на представител на един от кандидатите, като в съобщението не е посочено кой от двата консорциума е имал представител.
.
Изпълнителят трябва направи работен проект за отстраняване на дефектите по компрометираните участъци от горния изолационен екран на депото. Изисква се още да довърши оградата, канавка, събирателни шахти, участъци от оперативни пътища, както и всички строително монтажни работи по одобреният работен проект.
Изпълнението на тези дейности се оценява прогнозно на 1.2 млн. лв. без ДДС и трябва да стане за една година, но не по-късно от 30 април 2017 г., е посочено в тържните условия.
Двамата кандидати отговарят на изискванията в поръчката, имат опит при реализирането на подобен тип обекти и няма да ползват подизпълнители, установила комисията с председател главния инженер на общината Катя Митовска.
Комисията ще избере изпълнител в рамките на 180 дни и ще се пристъпи към подписването на договор с община Кърджали, е посочено в съобщението.
Финансирането на обекта е осигурено със средства от държавния бюджет.
Злощастното кърджалийско депо
Изграждането на регионалното депо в Кърджали започна преди десет години с 30 млн. евро по предприсъединителната програма ИСПА. То трябваше да бъде готово до края на 2010 г., но това не се случи.
За да бъде спасен проектът, последва удължаване на срока с две години и основно преработване - претоварните станции бяха намалени от седем на четири в Кирково, Крумовград, Ивайловград и Ардино, отпадна и изграждането на сортиращата и сепарираща инсталация. Въпреки това строителството на регионалния център за отпадъци край кърджалийското село Вишеград, което поема боклуците на 7 общини в областта не успя да бъде завършено до края на 2012 г.
Първоначалният строител на обекта беше италианско-българския консорциум "Униланд-Сиконко-Униеко" избрана с пряко договаряне по времето на министъра на околната среда Джевдет Чакъров. Заради това България отнесе финансова санкция от 3.3 млн. евро.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг