На 7 март предстои заседание на Съвета на външните министри на ЕС, на което ще се дискутира членството ни в Шенген. Още отсега обаче е ясно, че Германия няма да позволи на нашата страна и на Румъния да влязат в Шенген в този момент. Това беше заявено от министъра на вътрешните работи на Германия Ханс–Петер Фридрих в интервю за германското списание списание "Шпигел".
През месец март 2012 година лидерите на 27-те страни от ЕС съгласуваха пътна карта за присъединяването на България и Румъния към зоната. Тогава бе отбелязано, че двете страни трябва да изпълнят всички критерии, ако искат да се присъединят към Шенген.
Министърът на вътрешните работи на Германия заявява в интервюто, че "гражданите на Германия ще одобрят разширяването на шенгенската зона само ако основните изисквания се изпълняват, което сега не се наблюдава".
Според Фридрих в България и Румъния процъфтява корупцията и могат да се купят документи, което би позволило на неблагонадеждни граждани да влизат в Германия "без последващ контрол".
По думите му, ако Румъния и България настояват да бъде гласуван въпроса за встъпването им в Шенген на срещата в четвъртък, "Германия ще се възползва от правото си на вето". Очаква се, че аналогична позиция ще заеме Холандия.
Министърът изключи възможността дори за частично отваряне на Шенгенското пространство за безпрепятствено влизане в другите страни от ЕС откъм България и Румъния през аерогарите и морските пристанища.
Основно внимание на срещата в четвъртък ще бъде отделено на ефективния контрол върху спазването на правилата на Шенгенското пространство от страните – участнички и възможностите за временно възстановяване на контролно-пропускателните пунктове вътре в Шенген, уточнява БГНЕС.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг