Финансовият министър Владислав Горанов и омбудсманът Мая Манолова договориха механизъм за освобождаване от ДДС на дарени храни.
Двамата се срещнаха с представители на хранителния бранш, с които обсъдиха тази възможност. След срещата финансовият министър обясни, че е „напълно възможно догодина да има такъв механизъм“, защото това е въпрос на законодателна целесъобразност.
"Основните ни притеснения винаги са били да се създаде такъв механизъм и в такъв обем да се разтвори вратата, че да не се стигне до злоупотреби, тъй като дарителството по принцип е добро, стига да не засяга системата от ДДС“, посочи министър Горанов.
За да се създаде механизмът той постави срок до 30 юли на Мая Манолова, в който да бъдат подготвени текстове, конкретно свързани с отпадането на ДДС за дарени храни.
„Заедно с българските производители на храни изложихме нашите аргументи пред министър Горанов защо е необходимо производителите на храни да бъдат стимулирани да даряват излишната продукция, тъй като сега огромна част от нея се унищожава, вместо да се дарява и да достига до бедните хора“, заяви омбудсманът.
По думите ѝ, ако това се случи, дарителството у нас може да се превърне в ежедневие и печеливши ще бъдат всички – както българската държава, така и хората в нужда и производителите.
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит