Няма грешка в бюджета, категоричен бе финансовият министър Владислав Горанов. По време на заседанието на ресорната комисия в Народното събрание депутатът от ДПС Петър Чобанов обяви, че данните за ръста на БВП в отчета на МФ се разминават с 2,2 млрд. лв. от данните на Националния статистически институт.
Въпреки възникналия спор депутатите приеха бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) на първо четене.
Пред депутатите Горанов представи параметрите на бюджет 2017.
С 1% по-висока вноска за пенсия ще плащаме от 1 януари. Това означава, че родените преди 1960 г. ще внасят за старините си 18,8% от доходите си, а тези след 1960 г.- 13,8%.
Увеличение на пенсионната вноска ще има, също с 1%, и през 2018 г., като идеята е да се намали недостигът в общественото осигуряване.
Хората, които сега взимат минималната заплата от 420 лв., през следващите три години ще получават 460 лв. Няма да има промени в максималната пенсия, която може да получават възрастните хора, и тя остава 910 лв.
В бюджета е планирано увеличение на пенсиите с 2,4% от началото на юли догодина. За целта са необходими 8,97 млрд. лв. Това е с 235 млн. лв. повече от тазгодишните разчети.
340 лв. ще продължават да взимат майките, които решат да останат вкъщи между първата и втората година от раждането. Запазва се и обезщетението за безработица (7,20 лв. на ден) и максималният доход, върху който можем да плащаме осигуровки - 2600 лв.
Възрастта и стажът за пенсиониране продължават да се повишават, което беше заложено в пенсионната реформа още миналата година.
Така от 1 януари жените от най-масовата трета категория труд ще се пенсионират при навършени 61 години и при 35 години и 4 месеца трудов стаж. Изискването за мъжете е да са навършили 64 години и да имат 38 години и 4 месеца трудов стаж.
Възрастта за пенсиониране в силовите ведомства също се повишава с два месеца и полицаи и военни вече ще трябва да са навършили 53 години, а не 52 години и 10 месеца, както беше досега.
Децата с увреждания ще имат право на нова социална помощ от 1 януари. Промяната в правилата ще засегне около 26 000 деца, на които държавата ще помага различно - според степента на увреждане.
Основен приоритет на бюджета за 2017 г. е образованието, постави акцент Горанов. То получава 230 млн. лв. повече от хазната и се очаква част от тях да отидат за по-високи заплати на учителите и привличане на млади кадри в системата. Българската академия на науките ще получи 5 млн. лв. отгоре за по-високи заплати.
Най-голямо е увеличението на разходите за отбрана - 825 млн. лв. Предвидено е военните да изхарчат общо 4,17 млрд. лв. Целта е да се осигури професионален подбор в армията, да се модернизира техниката и да се поддържа старата.
В политиката за здраве е заложено развитие на спешната помощ, по-добра диагностика, повече внимание към репродуктивното и детското здраве. Това ще струва на хазната 4,17 млрд. лв. през 2017 г., което е с 86 млн. лв. повече от тазгодишните разчети.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг