Всички вложители, които идват, получават пари от предходните и следващите, в един момент, изчезвам - това е един опит от 90-те години. Това заяви в ефира на Нова телевизия финансистът Емил Хърсев по повод ужилените в т.нар. популярни каси. Това е една кооперация, дава капитал, може да кредитира, да връща, да добавя капитал, гъвкава е, може и 200% лихва да плати.
Колкото и да има писъци на ужилените сега, те много добре са знаели какво подписват, коментира той. Те могат да си търсят правата сега по процедурата на несъстоятелност. Но това не е от два дни, теи популярни каси, наследени по стария закон за банките, останаха от 20-тина години насам, напомни Хърсев.
Печалбата на търговските дружества по принцип надхвърля лихвинети проценти, особено депозитите. Убеден съм, че кооператорите в тези каси добре са знаели къде са парите им. Тези опити не бяха лоши, но те паднаха жертва на МВФ и българския политик. В Германия ще ги видите на всяка крачка, но там имат Фонд за защита на вложителите, прави се одит, дейността е регламентирана, обясни Хърсев. Целта и в Дупница, и В Сливен едва ли е била измама, по-вероятно е било тя да е била печалба, коментира той. В един момент собственикът им може да се подмамил да кредитира собствена дейност, вероятно не е успял.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг