„Загуби винаги ще има, докато има бизнес и има риск”, коментира финансистът Емил Хърсев в ефира на Нова телевизия по случая със завлечените вложители начейнджбюрото „Проксима”.
„Убедиха ни, че сумите са гарантирани, а доходите ще са добри. Спазваше се доста висока конфиденциалност. Не сме подписвали никакви документи при даването на парите, получавахме само запис на заповед”, разказа един от потърпевшите, който е загубил над 100 000 лева. Хората споделят, че лихвата не е била голяма – малко над тази, която предлага банката.
„Според мен наистина има загуба. Дали има и измама, това ще преценят органите на прокуратурата и икономическа полиция, която вероятно е разследвала случая. Самият факт, че няма осчетоводавяне на получените суми във фирмата, вероятно това се е установило в процеса на несъстоятелност, дава основание да се говори за едно откровено закононарушение”, смята Хърсев.
По думите му записът на заповед два основание на притежателя му да си получи парите и дори да извади изпълнителен лист, но тъй като фирмата е в несъстоятелност, вложителите няма от кого да вземат дължимите пари. „В процедура по несъстоятелност обезпечените кредитори прибират обезпечението, а необезпечените се нареждат на реда и чакат да получат част от масата”, посочи Хърсев.
Той обясни, че хората завлекли вложителите в „Проксима” ще отговарят със собственото си имущество, само ако се докаже, че има престъпление – „само ако се окаже, че самият управител има задължения към юридическото лице, точно това е смисълът на ограничената отговорност – откакто е създадена тази форма, тя самата, казват някои е измама. Самото юридическо лице, което е измислено точно, за да разграничи отговорността на управителя, който може да остане доста заможен човек и след като фирмата му фалира”.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг