„Първо приходите - дали те ще се случат. Там има едни 500 млн. за проекти на конкурсни начала, което означава, че за бизнеса е помислено. Само че, как ще се случат тези приходи, при положение, че от данните на НСИ се вижда, че както Европа, така и България забавя темповете. Нещата са в границата на статистическата грешка", смята Зайкова.
„Най-фаталната грешка е, че никой не се бори с корупцията и контрабандата. В митниците ситуацията е същата каквато беше при Бойко Борисов", каза още Мика Зайкова. „Оттам идват акцизите, митата... тези приходи трябва да се получат".
Основната характеристика на бюджета за 2014 е, че приходите наистина са надценени, има рискове, свързани със събираемостта на данъците, доста висок спад в корпоративното подоходно облагане - около 10% спрямо миналата година. Това заяви икономистът Красен Станчев.
Той призна, че в бюджета има повече разходи за социални нужди - по 200, 250 лева повече на всеки гражданин. Това може да бъде добро, може и да е лошо, но не е много по-различно от преди заради равнището на социалните разходи. Затова всеки един бюджет през последните 10 години е напрегнат, е някъде между 55 и 60% от всички разходи, т.е. нямаме кой знае каква нова ситуация, коментира Станчев.
„Дори най-прекрасната политика е свързана с някакъв доход. А един доход, за да бъде преразпределен, трябва да бъде произведен", посочи експертът.
По думите му оттук нататък частният сектор трябва да се остави да произвежда, да създава работни места, да има повече инвестиции.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг