Икономически растеж между 1,8 и 2,5% за 2016 г. прогнозира Фискалният съвет. И отчете, че през настоящата година към момента инвестициите са под нивото на тези през 1996 г.
Органът бе създаден миналата година като част от европейските изисквания и е независим орган. В състава му влизат Борис Грозданов - председател, който е бивш депутат от ГЕРБ, финансистът Любомир Дацов, експертът и бивш депутат от ДПС Юнал Тасим, експертът Дора Андреева. Днес той представи първите си анализи за икономиката на България.
Според Дацов липсата на инвестиции в икономиката са вътрешно предизвикателство за страната ни, трябва да се облекчат тежестите върху малкия и среден бизнес. Съветът разкритикува финансовата политика на страната в момента, тъй като липсвали задълбочени анализи на 3-годишната фискална програма.
Фискалният съвет отчита още, че има 23% спад на износа ни към трети страни, не се отчита достатъчно спарът на икономическия растеж в световната икономика, както и рискът от колапс на икономики в Южна Америка. Анализите показват, че всеки 1% намаление на икономиката на Китай би довел до спад на БВП в Европа с от 0,2% до 0,7% в зависимост от обвързаността на страната с азиатската икономика.
Според експертите все пак прогнозата на правителството за основните макроикономически показатели е реалистична в краткосрочен план, но има рискове и липса на достатъчни анализи в средносрочен и дългосрочен план. Очаква се още през тази година и през 2017-а негативно отражение върху ръста на потреблението да изиграят ниската усвояемост на еврофондовете от новия програмен период.
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит