„Цялата тази схема с картелното определяне на цените на горивата не може да продължава толкова много години без подкрепата на най-високо политическо и държавно ниво”. Това коментира в ефира на Нова телевизия бившият ни посланик в Москва Илиян Василев.
„Различното този път е конкретиката от страна на КЗК и по-точно това, че те имат неопровержими доказателства, че всеки ден са се договаряли. Това предполага, че някои от компаниите, които евентуално са се договаряли, е предоставила информация за това, тъй като КЗК няма функциите да влиза и да изземва документация”, обясни Василев.
Според него КЗК има важното задължение да разкрие и мерките срещу системата, която предизвиква доминантно положение. У нас тя била такава, че компаниите да имат изгода да следват цените на колегите си. „Цялата тази схема с картелното определяне на цените на горивата не може да продължава толкова много години без подкрепата на най-високо политическо и държавно ниво”, заяви в „Здравей, България” бившият ни посланик в Москва Илиян Василев.
„Различното този път е конкретиката от страна на КЗК и по-точно това, че те имат неопровержими доказателства, че всеки ден са се договаряли. Това предполага, че някои от компаниите, които евентуално са се договаряли, е предоставила информация за това, тъй като КЗК няма функциите да влиза и да изземва документация”, обясни Василев. Според него КЗК има важното задължение да разкрие и мерките срещу системата, която предизвиква доминантно положение.
У нас тя била такава, че компаниите да имат изгода да следват цените на колегите си. Според него осите, по които върви тази система са две - ако се ползва рафинерията на "Нефтохим" е едната, а другата - системата на акцизните складове. "Разковничето е в акцизните складове", заяви още Василев. Според него глобата, която може да наложи КЗК на участниците в картела е много по-малка от ежегодната печалба на съществуващата система
Още от Бизнес
Защо рублата се срина?
Кои продукти ще изчезнат от рафтовете в Русия, какво ще стане с ипотеката и защо руснаците трябва спешно да изтеглят спестяванията си от банките
Асен Христов: Неверни са слуховете, че повече от 12 заявления за напускане са подадени в "Електрохолд"
Ако някой дойде като електромонтажник при нас, взима 2000 лева моментално, твърди собственикът на дружеството
Държавата се отказва от 26 млн. лв. неустойки по разширението на „Чирен“
Според адвокат на „Антикорупционния фонд“ всички поръчки по проекта стигат до мега фирмата „Главболгарстрой“