„Активираха се доста сили за отмяната на валутния борд. Помня края на 1996 година организирахме със Сашо Божков, който тогава беше в малцинство в СДС относно необходимостта от налагането на валутен борд. Много от основанията за въвеждането му вече не са валидни, но едно остана да виси със страшна сила, което го прави трън в очите на българските политици от всички цветове. Това е, че той ги лишава от възможността да си играят на монетарни навигатори на чуждите пари чрез "високи" цели, все в името на ръста на икономика и държавата“. Така анализаторът и бивш български посланик в Москва Илиян Василев коментира актуалната тема, за излизането на България от Валутния борд, наложен от МВФ. Идеята неочаквано бе лансирана за първи път преди седмица от бившия премиер Иван Костов. Именно по време на неговото управление бордът беше въведен след фалита на родните банки и хипер инфлацията по времето на правителството на Жан Виденов.
„Валутният борд остава котва на вярата на съвременния българин, че не могат да го ограбят отново през игри с валутните курсове и с монетарни инструменти - корумпирани банкери и политици. Той е основният психологически репер на вярата на българина в държавата“, посочва Василев.
Според него и днес банките могат да вземат на хората част от парите - депозитите - които са финансовото богатство на банките - в рамките на отрицателните лихви и високите административни разходи.
„Но не могат да пипат курса. Защото едно е на хиляда лева да Ви вземат десет - двадесет лева по посочения по-горе начин, друго е да вземат половината пари или повече - когато ги обърнете във валутата, в която купувате вносни стоки.
Изходът от борда е през влизане в европейския валутен механизъм. Но същите хора, които не искат валутния борд, не искат и да влезем в еврозоната. Ако усетим, че еврото се клати, а еврозоната върви надолу - винаги можем да минем от привързване към еврото към кошница от силни валути и дори стратегически стоки.
Но аз на финансисти и централни банкери вяра нямам - сигурен съм какво мислят хората по темата. Особено след КТБ.
Разбирам, че са формирани групи към важните институции в държавата, които разработват цялата стратегия за излизане от борда. Доста е сериозно“, предупреждава още Василев.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.