Към декември 2016 г. България не е изпълнила 12 от общо 45 предварителни условия за получаване на европейско финансиране през програмния период 2014-2020 година. Това се посочва в писмен отговор на ресорния вицепремиер в оставка Томислав Дончев до депутати от групата на ДПС, предаде БГНЕС.
Според регламента на настоящия програмен период, неизпълнението на предварителните условия, може да доведе до спиране на част от европейските фондове. Крайният срок за изпълнението е изтекъл с края на декември месец 2016 г., става ясно още от отговора на Дончев. “Няма основание да се очаква критично забавяне в изпълнението на предварителните условия и спиране на междинните плащания по програмите”, успокоява все пак депутатите от опозицията вицепремиерът по еврофондовете в оставка.
Едно общо и 11 тематични предварителни условия не е изпълнила страната ни към края на миналата година. Други две от условията са “подадени” на Европейската комисия, но още не са сертифицирани. Очаква се анализ, след което ще стане ясно дали има нужда от допълнителни корекции. Така може да се заключи, че България е изпълнила общо 31 от предварителните условия, по две очаква отговор, а за 12 е в забавяне.
Изпълнението на тематичните предварителни условия се бави в секторите: “наука и иновации”; “риск от бедствия”; “води”; “транспорт”; “интеграция на ромите”; както и в част от програмата “за развитие на селските райони” и в сектор “морско дело и рибарство”. От общите предварителни условия забавяне има по Оперативна програма “Околна среда”. От отговора на вицепремиера Томислав Дончев става ясно, че отговорни за забавянето са съответните министерства и институции: Министерството на образованието, Министерството на икономиката, МВР, Министерството на околната среда и водите, Министерството на транспорта, Министерството на земеделието, Националният статистически институт, Националният съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси.
Дончев уточнява, че през цялата 2016 г. е бил засилен мониторингът над съответните Управляващи органи по оперативните програми, които е трябвало да следят за изпълнението на предварителните условия. През месец септември 2016 г. е изпратено и нарочно писмо до ръководителите на съответните институции, допълва Дончев и подчертава, че “българското правителство е положило всички необходими усилия за неутрализиране от риск от ненавременното изпълнение на условията”.
Оптимизмът на Дончев, че до спиране на еврофондовете няма да се стигне идва от факта, че до официалния отчет има още половин година. “Държавите-членки ще отчитат изпълнението на предварителните условия чрез официална самооценка през 2017 г.
Тя ще бъде част от Доклада за напредъка по Споразумението за партньорство относно всички приложими условия, така и част от Годишните доклади за изпълнението на всяка програма относно условията, които са приложими за нея”, пише в отговора си до ДПС вицепремиерът в оставка. Срокът за представяне на Доклада за напредъка по СП е края на юни 2017 г., а до края на август тази година се подават и Годишните доклади по всяка от програмите. При всички положения, отговорността на служебното и на следващото редовно правителство, ще е да форсира изпълнението на предварителните условия, забавени от кабинета “Борисов” 2, за да не се стигне до спиране на европейското финансиране през второто полугодие на 2017-та.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг