По думите му системата включва няколко апарата. Функцията на контактните економайзери е да оползотворяват топлината от димните газове на комините на тецовете. След това технологията може да затопля различно количество вода, която да се връща при потребителите или да се използва за нуждите на промишлеността.
Това водело до намаляване на употребата на природен газ, който е нужен за затоплянето й. По изчисления на създателите на системата годишно големите топлофикации могат да си спестят около 75 млн. лева, ако монтират изобретението. Това се явявало цената на 15-те процента спестен газ за година в големите тецове, обясни проф. Даракчиев. По думите му приблизително толкова струвала и апаратурата, но се изплащала за няколко години, което нямало да натовари бюджета на топлоразпределителите.
Такава система вече работила в няколко теца, сред които е този в Пловдив. Учените обаче са на мнение, че разпространението може да се увеличи и да доведе до икономии в повече места от страната. Именно затова инж. Чавдар Димитров, който отговаря за внедряването на идеята, иска съдействие от президента Росен Плевнелиев. Той посочи пред БНТ, че технологията е поставена у нас през далечната 1984 година.
Тогава учените успяват да монтират първата инсталация на един от котлите на ТЕЦ-София, а по-късно и на ТЕЦ-Пловдив Юг „Вече има второ поколение от системата. Тя е по-сложна, но и по-скъпа. Хубавото е, че може да намали и три пъти замърсяването на въздуха с азотен оксид и да открие много нови работни места”, заяви проф. Даракчиев.
Следете с Фактор
България
Трифонов каза "твърдо не" на Атанасов за председател на НС и Борисов за премиер
- 16:09, 25 Ноември, 2024
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит