Това “важно решение по отношение на прозрачността”, както го определи Горанов, обаче породи повече въпроси, отколкото отговори, тъй като информацията е представена като опростена счетоводна справка. От нея не става ясно нито на колко души са изплатени сумите за заплати, нито какво включват пера като “издръжка” и “други разходи”.
След множеството въпроси за представената справка с разходите на държавата за 20 юни 2012 г. зам.-министър Горанов се обърна към журналистите с думите: “Не посещавайте страницата, щом поражда у вас вълнения”. Той посъветва присъстващите да питат в съответното ведомство как и за какво харчат преведените им средства.
Самата справка ще е достъпна след 1 юли на страницата на Министерството на финансите, в раздел “Открито управление”. Всъщност в нея се публикуват данните от Системата за електронни бюджетни разплащания (СЕБРА), която действа и в момента, но не е публична. В нея по дни са отразени плащанията от левовите сметки на държавата в БНБ към всички първостепенни разпоредители с бюджетни средства – Министерски съвет, Народното събрание, министерствата, Висш съдебен съвет, агенции, комисии, национални фондове, образователни институции, НОИ, здравна каза и т.н.
От справката за 20 юни например става ясно, че за ден държавата е изхарчила малко над 54 млн. лева. От тях 1.325 млн. лева са за заплати, 972 хил. лв. за осигуровки, 6.212 млн. лв. в бюджета на ЕС, 5.25 млн. лв. за издръжка на ведомствата, 23 млн. лева за стипендии, пенсии, помощи и т.н. От разбивката на разходите по ведомства става ясно, че почти половината сума от дневния разход на държавата за 20 юни – 25 млн. лева, е за Националната здравно-осигурителна каса, а 22.2 млн. от тях са предназначени за “стипендии, пенсии, помощи и текущи трансфери за домакинствата”.
Въпроси породиха данните за Министерски съвет, според които със 78 нареждания са преведени заплати за 35.8 хил. лева само за ден. Горанов обясни, че към Министерския съвет се нареждат парите и за 28-те областни управи. Друг неясен момент беше сумата от минус 56.661 хил. лв. в перо “заплати” на Държавна агенция “Национална сигурност” (ДАНС). Горанов предположи, че става въпрос за “сторниране на обороти”, но в крайна сметка не можа да обясни произхода на тази сума и посъветва журналистите да се обадят в ДАНС.
Горанов каза още, че от 1 август всички министерства също ще публикуват справка с разплащанията си за деня, но не стана ясно дали тя ще дава по-изчерпателна информация.
Финансовият зам.-министър съобщи още, че до края на годината ще е готов нов Закон за публичните финанси, който ще замени Закона за устройство на държавния бюджет. В него ще са отразени всички нови фискални правила на Европа, ще се опишат изискванията, на които да отговарят на разчетите на отделните ведомства. Целта на новия закон е да се подобри планирането на публичните финанси, каза Горанов.
Той коментира и темата с новата система за разплащане в държавната администрация, която предвижда бонуси да се получават след оценка на качеството на работата. Заплатите няма да се променят, но крайният доход на служители, които не си вършат работата добре, може и да намалее, заяви зам.-министърът.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг