Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) най-вероятно ще определи компромисни цени между тези, които искат енергийните дружества, и тези, които могат да понесат потребителите, коментира по БНР експертът и бивш член на регулатора Пламен Денчев.
„Ако регулаторът приеме, че цените са високи, непоносими за потребителите, което горе-долу е така, тогава той ще поеме по-ниски разходи, съответно ще предпочете едно по-ниско ниво на обслужването. Компромисът обикновено е най-безперспективното решение, то е временно решение, но въпросът е, което не води до трайно постигане на целите на резултатите, които искаме да имаме. Но според мен, няма друг изход и този път.“
Преди дни стана ясно, че електроразпределителните дружества и топлофикациите са поискали шоково поскъпване на цените от юли. Според заместник-председателя на Браншовата камара на енергетиците Валентин Колев НЕК също има основание да поиска промяна в цените, но не го е направила:
„При положение, че общественият доставчик трупа текущи задължения над 600 милиона годишно, не виждам някакви основания да не поиска увеличение на цената.“
Енергийният регулатор има близо два месеца да обсъди цените и да постанови окончателното си решение.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни