24 Ноември, 2024

“Кинтекс” обяви война на задкулисието

“Кинтекс” обяви война на задкулисието

 

Документът е подписан от 38 от служителите във военното външно-търговско дружество по време на Общо събрание. На него са присъствали 51 от общо 66 служители, като 15 са отсъствали по уважителни причини. Едва 8 души не подкрепят текста на декларацията, а 8 са се въздържали.

На брифинг за журналисти  служителите подчертават, че през втората половина на 2012 година под ръководството на настоящия изпълнителен директор Владимир Дичев, който е освободен от икономическия министър Драгомир Стойнев, дружеството е реализирало печалба два пъти по-голяма в сравнение с тази през 2011 година.

От предоставените финансови резултати е видно, че за 2011 година нетната печалба на дружеството е малко над 5 милиона лева, докато за 2012 тя е над 10.5 милиона. От тези суми в държавния бюджет влиза дивидент от 80% или 8.5 милиона лева за 2012 и около 4 милиона за 2011 година.

Освен това тези промени са удар по престижа на фирмата пред чуждестранните клиенти и всички останали контрагенти и водят до нестабилност и демотивация в екипа на служителите в момент, в който се финализира договор за около 55 000 000 евро, тече изпълнение на вече подписани договори и се подготвя подписване на нови такива на значителна стойност, се казва още в декларацията.

На мястото на Владимир Дичев е назначен Антон Салджийски, което е негово четвърто завръщане начело на дружеството, припомниха Пламен Попов и Валентин Караиванов. Според финансовите отчети за целия период на последното му управление, а именно от ноември 2005 до края на 2010 година средната нетна печалба е около 2.5 милиона, докато за периода 1998 - 2004 година при Петър Караангелов тя е над 7 милиона.

Владимир Дичев е назначен през февруари 2011 година от Трайчо Трайков, а само след 8 месеца е освободен от същия министър. На негово място отново е сложен Салджийски, който само 8 по-рано не е преназначен, след като договорът му е изтекъл. Делян Добрев освобождава Салджийски през юли и предлага на Дичев да се завърне, за да се стигне до поредното освобождаване преди дни.

Според подписалите декларацията промяната в ръководството на дружеството ще доведе до нови освобождения на опитни ръководни и средни кадри, което вече се е случвало при предишните три завръщания на Салджийски, както и до преструктуриране на търговски кантори и отдели, което ще се отрази трайно негативно на дейността на „Кинтекс". При последното идване на Салджийски са били освободени без никакви явни причини 9 души.

Служителите са категорични, че климатът отново ще бъде сериозно влошен, което се отряза на работата на дружеството и е видно от резултатите. Самият Владимир Дичев обяви, че не се смята за незаменим и не излиза пред медиите, за да си „пази стола", а за да бъдат запознати хората какво се случва с едно от последните печеливши държавни предприятия.

„Фирмата се обезкървява, макар да работи добре и да носи дивиденти на държавата", коментира Валентин Караинов и изрази сериозни съмнения, че основната цел е предприятието да бъде доведено до фалит и поне част от него да бъде приватизирано. Той призова внимателно да се следи развитието на финализирането на договора на стойност 55 милиона, разговорите по които в момента са спрени.

Самото освобождаване на Дичев е станало без Стойнев да поиска каквито и да било финансови справки за минали периоди или за настоящото състояние на дружеството.

Самият Дичев отказа да отговори дали вижда политически интереси в неговата смяна, но според Иванов дори да няма политически, то със сигурност има икономически такива. Той припомни, че синът на Кирил Гълъбов - търговски директор на Салджийски, има фирма за търговия с военни продукти, което еявен конфликт на интереси и пряко нарушение на закона.

„Нашата цел не е да кажем „искаме си Дичев", целта ни е да се чуе гласа на колектива, който има право на това", добави Пламен Иванов.

 

Сподели: