Турция развива мощности, става газоразпределителен център и така тя става енергийно независима, а ние – зависими. Със спирането на трите големи проекти ние пропуснаха възможността да станем енергиен център на Балканите. Това стана ясно от думите на Кирил Цочев – бивш министър на икономиката в правителството на Жан Виденов и настоящ депутат на АБВ.
В ефира на БНТ той изтъкна, че трудно може да говорим за диверсификация на газовите доставки, след като не сме решили въпроса от къде ще си доставяме газ, особено сега, когато Путин обяви, че “Южен поток” е затворена страница. Изграждането на интерконекторна връзка с Гърция е хубав проект, но само при рискови ситуации, защото има ограничен капацитет. Що се отнася до проучванията за шистов газ – все още няма безопасна технология за неговото проучване и експлоатация в Добруджа. Затова настоява да остане мораториума, а на първо място да се реши проблема от къде ще си осигуряваме газа.
Цочев е убеден, че България няма да мине без ядрена енергетика, защото имаме специалисти, опит и гаранции за нейната безопасност. Затова той обърна внимание, че управляващите не трябва да пропуснат възможността да разговарят с Русия както за удължаване на живота на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ “Козлодуй”, както и възобновяването на проекта “Белене”, който е много по-изгоден, отколкото ако трябва да бъде изграден 7-ми блок на “Козлодуй”.
На 5 е 6 блок на АЕЦ “Козлодуй” съвсем скоро им изтича срока, но не трябва да се изпуска възможността да се удължи живота им. Моят съвет е – директни преговори с Русия, дори и за газа. С имперска държава се говори със самочувствие, слагат се аргументи пред тях, те обичат да разговарят с авторитети, които знаят какво искат, подчерта бившият икономически министър.
Цочев коментира и посещението на Джон Кери и резултатите от срещите му с първите мъже на държавата.
Това е знаково, че видни политици посетиха България. Обаче какво произтече – потупване по рамото и снимки до знамената. За мен едно такова посещение трябваше да ни даде сигнал, че ще ни дадат финансова помощ за преструктурирането на енергетиката. А те ще ни изпратят само експерт, който да ни помогне да направим стратегия, която вече съществува, посочи Цочев.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни