Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) предяви иск към ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго-про” за извършено нарушение на чл. 21 от Закона за защита на конкуренцията.
Мотивът е злоупотреба с господстващото положение на дружествата и необосновано налагани високи цени за достъп до стълбовата електроразпределителна мрежа ниско напрежение, с което се нарушава принципа за конкуренцията.
Предмет на производството са условията, при които електроразпределителните дружества (ЕРП) предоставят права за изграждане на кабелни електронно-съобщителни мрежи върху стълбовата мрежа ниско напрежение за разпространение на телевизия, интернет и телефония.
Стълбовата мрежа е собственост на ЕРП и се използва за осъществяване на основната им дейност - разпределение на електроенергия. Отдаване под наем на части от нея е допълнителна дейност за ЕРП. Нещо повече, поддържането на ЕР мрежа е за сметка на приходите от основна дейност. Т.е. приходите от допълнителната дейност идват за сметка единствено на допълнителните разходи, които са пряко свързани с нея.
Пазарният анализ установи, че не съществуват други способи, които са икономически целесъобразна алтернатива на стълбовната мрежа за изграждане на електронно-съобщителни мрежи, поради което всяко ЕРП е предприятие с господстващо положение в границите на лицензионната си територия.
КЗК стига до извода, че наемната цена е определена, без да бъдат отчетени факторите, които обективно влияят на нейния размер. ЕРП отчитат едни и същи разходи и в лицензионната, и в допълнителната дейност по отдаване под наем на стълбовната ЕР мрежа. А това необосновано натоварва наемната цена с добавена стойност и естествено води до нейното увеличение.
Определението не подлежи на обжалване.
В срок от 30 дни страните имат право да представят писмени възражения по предявените твърдения. Срокът започва да тече от деня на получаването на определението.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг