24 Ноември, 2024

Кр.Станчев: Орешарски има мисия – изграждане на приятелски капитализъм за руски интереси

Кр.Станчев: Орешарски има мисия – изграждане на приятелски капитализъм за руски интереси

 

Кабинетът на Пламен Орешарски не прави просто гафове. Това, което виждаме, не са „гафове", не са случайни грешки на неопитни експерти или политици в прощъпалник. Това, което виждаме, е мисия. Тя се състои в изграждането на приятелски капитализъм за интересите на руски държавни компании и техните помощници в България. Това казва в коментар за управлението на правителството на Пламен Орешарски икономистът Красен Станчев от Института за пазарна икономика.

По думите му за тази цел средствата на регулирането и обществените поръчки не са достатъчни, а разликата от предишни управления е, че трябва да се мине към заграбване. Трябва да се използват силовите структури, да се назначават кадесари на ключови длъжности, да се води политика, която кара чуждестранните инвеститори да изчакват или заобикалят страната, коментира Станчев.

Той е обезпокоен, че в вследствие на неразумното управление - активите поевтиняват, народът ще продължава да обеднява, управлението ще продължава да затъва в непрозрачност и популизъм.

А парламентът и класическите демократични процедури са просто мизансцен, зад който се случва всичко това, алармира икономистът.

Икономически фалшив аргумент. Така Станчев нарече аргумента на премиера Орешарски за евентуален рестарт на Белене.

Това е начин България да не загуби 2,4 млрд. лв. Пред Антиправителствената информационна служба той изтъква, че това е решение да се спестят 2.4 милиарда лева, но да се загубят 10 милиарда евро, като 6 от тях бъдат платени на РОСАТОМ, обяснява Красен Станчев.

Според него най-ниската оценка за цената на втората ни АЕЦ е на „анонимния сайт за енергийни политики, използван от БСП - PowerEconomics: от 7.8 до 9.7 милиарда евро". А най-песимистичната - 29 милиарда лева, на Булат Нигматурин, бивш дългогодишен зам.министър на атомната енергетика на Руската Федерация.

Нашата, на Института за пазарна икономика, оценка от 28 март 2011 е за 11.4 милиарда евро е при пресмятане на пропуснати ползи, но без сметки по оскъпяването поради „Фукушима", традиционните забавяния и корупция, изтъква Станчев.

По думите му България произвежда толкова електроенергия на човек от населението, колкото Русия (но без руските залежи от ресурси). Рестартирането на „Белене" би означавало, че в България е въведен аналогичен на руския приятелски капитализъм и начин на управление на икономиката и обществото. С тази разлика, че тук приятелите-капиталисти няма да са българи, а приятели на Владимир Путин. Те не могат да бъдат обвинявани, че търсят влияние и печалби в България. Проблемът е в услужливостта на шепа български политици и водачи.

Според Красен Станчев страната ни няма нужда от „Белене", защото до 2030 г. потреблението е гарантирано от съществуващите мощности, при удължаване на живота на „Козлодуй. По думите му, изграждането на „Белене" означава фалит на БЕХ и НЕК, изкупуването им от кредиторите на „Белене", затварянето на „Козлодуй" и почти всички централи, работещи с местен ресурс.

 

Сподели: