Той е категоричен, че да бъде замразено увеличаването на възрастта за пенсиониране няма никакви плюсове.
В замразяването на възрастта за пенсиониране и в промяната на принципа тя да се обвърже с продължителността на живота не виждам нищо положително. Би било положително, ако пенсиите се индивидуализират, а възрастта за пенсиониране и всичко останало зависят от това колко вноски е направил човек. Но това не се прави. Засега сметките само се усложняват, никой не ги разбира, а това в крайна сметка не помага нито на хората да се ориентират какво ги очаква, нито пък увеличава възможността пенсионното дело да се управлява рационално, коментира икономистът.
Според Красен Станчев при този дефицит на НОС има няколко стъпки, които трябва да се направят, за да бъде изведена системата от колапс.
Това, което може да се направи относително лесно, е да се спре увеличаването на пенсиите - да се приложи швейцарското правило, както се прилага в Швейцария, а не в побългарения вариант. Възможно е още да се обърне пирамидата на осигурителните прагове. Това означава, когато се осигурявате на относително малка сума, да плащате примерно 20%, когато се осигурявате на относително голяма - да плащате 10%, или два пъти по-малко. Смисълът на такава промяна би създал стимули за хората, които искат да имат по-голяма пенсия, да работят повече и съответно да внасят повече. Подобна система беше приложена в Русия и тя работи.
На въпрос какво ще каже на хората, които предстои да се пенсионират след 10 години, икономистът отговаря:
Нямам какво да им кажа. Те ще имат проблем, а отговорността за това е на серия правителства от 2002 г. досега. Причина за проблемите на пенсионното отделение е правителствената политика след 2003 г., която се свежда до увеличаване на разходите на НОИ чрез увеличаване на пенсиите или пряко чрез индексиране, или непряко - чрез повишаване на осигурителните прагове и разширяване на кръга привилегировани, което намалява парите за бъдещите пенсии. Мога да посъветвам хората, че повечето от тези нововъведения се правят в години преди избори и те трябва да внимават с какво ги лъжат.
В България традицията е доста разумна - младото поколение се грижи за старото. Политиците не отчитат този вариант. Ако го отчитаха, биха направили относително бързо реформата и ще си вземат поука от миналото, че не може да си купиш гласове, като обещаваш на пенсионерите повече. Четат елементарно изборната статистика. А и в България купуването на гласове на дребно е забранено, но на едро не е.
Още от Бизнес
ББР пуска специален продукт за експортно ориентирани компании
Компании, които имат над 80% приходи от износ през последните две години или при отделни експортни сделки, размерът на кредита може да надхвърля 5 млн. лв.
С близо 11% поскъпва природният газ през декември
"Булгаргаз" поиска цената да бъде 73.92 лв./MWh
11% поскъпване на газа очаква "Булгаргаз"
Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември, като преди това КЕВР утвърди цена за настоящия месец от 68,69 лева за мегаватчас