Той допълни, че това произтича от общата липса на доверие към правителство - „ситуация, в която то се постави през юли“. В този смисъл „министърът на финансите и премиерът няма какво да правят освен да купят определено одобрение за парламентарното мнозинство“, заяви още Станчев. Той уточни, че рискът за икономиката е в нарастването на неуправляемите извън бюджетни разходи.
„Правителството започва доста ударно да взема заеми, с което показва, че технически това, което прави, не се различава от правителствата преди това. Разликата между това правителство и другите е, че предишният министър на финансите имаше да пази реноме, имаше международна кариера и когато му се казваше, че пенсиите не бива да се национализират, намирахме начин да го убедим, че това не бива да се случва. Това правителство не може в нищо да бъде убедено. Хората, които отговарят за самото правителство, за приходите и за разходите не са тези, които взимат решенията. Те са извън тази група и не е много ясно кой взима тези решения“, заяви Станчев.
Според икономиста ударното взимане на заеми засилва риска от понижение на кредитните оценки на страната.
„Това означава ръст на лихвите по кредитите и възможност за фалит, за който също говорим доста отдавна“, коментира ще икономистът. - „Разходите са само видимия фискален синдром. Движещата причина е липсата на доверие. Колкото повече се увеличава липсата на доверие, толкова и приятни жестовете за избирателите, които правителството прави ще стават по-големи. Вече видяхме такива в сферата на енергетиката. Отиваме към политика на национален популизъм, затваряне на националната икономика“, смята Станчев.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг