Това коментира днес финансовият министър Симеон Дянков който заедно с колегите си от Европейския съюз е в Никозия.
По думите му повишаването на доходите в България пък е основният акцент в държавния бюджет за 2013 година, черновата за който ще е готова до седмица, съобщи министърът.
Българската икономика ще се развива в следващите 2-3 години по-бързо от икономиката на Кипър, така че се надявам повече от българите, работещи на острова, да погледнат по-сериозно към България, смята финансовият министър Симеон Дянков.
От миналата година, заради усложнената ситуация в Гърция, близо 15 000 българи – гурбетчии в южната ни съседка, са се прибрали за постоянно в страната ни. Доста по-засилена тенденция за завръщане на емигранти в България със спестяванията им от чужбина наблюдаваме тази година и от Испания, отбеляза Дянков.
Увеличаването на доходите, които са една от сериозните причини българите да търсят работа зад граница, е основен приоритет в бюджета за 2013 година. Поставили сме си задача растежът на всички пенсии догодина да бъде по-голям от акумулираната за периода от юли 2009 г. досега инфлация, съобщи министърът:
Затова е необходим огромен фискален ресурс, но смятам, че ще успеем да го съберем.
Освен това увеличението на пенсиите няма да влезе в сила от юли, така, че да го плаща следващото правителство, а доста по-рано в годината, за което ще бъдат внесени и промени в Кодекса за социално осигуряване, заяви Симеон Дянков. Той увери, че са намерени вече средства и начини за увеличение на минималната работна заплата на 310 лв. Осигурени са и поисканите от синдикатите 60 млн. лв. за училищата и учителските заплати.
С тези промени за работещите хора с най-ниски доходи и пенсионерите ние сме направили повече, отколкото предишните правителства, подчерта Симеон Дянков.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг