30 Ноември, 2024

Кунева: До пет години 1/4 от влизащите на пазара на труда ще са роми

Кунева: До пет години 1/4 от влизащите на пазара на труда ще са роми

През 2020 г. една четвърт от влизащите на пазара на труда ще са от ромски произход. „Бизнесът много добре знае какво означава това и какво предизвикателство ще бъде наемането на квалифицирана работна ръка. Усилията трябва да бъдат насочени натам, не просто на получаване на занаят” Това заяви Меглена Кунева, вицепремиер по координация на европейските политики и институционалните въпроси на Кръгла маса за правната рамка за растеж и заетост в България

Вицепремиерът посочи, че е важно правилата и законите да важат за всички, без отклонения. "Това, обаче не може да замести въпроса, свързан с образованието. По-назад сме, отколкото бяхме преди няколко десетилетия по отношение на посещаване на учебни занятия на хората от ромски произход. Има повод да се въздиша, но това не значи да не се прави нищо", коментира Кунева.

Първото, което е направил ЕС при започването на кризата било да излезе с много ясна позиция, че толкова тежка криза не може да отиде напразно, без да се види какви са уроците от нея и благодарение на тях, да се мине на по-високо стъпало. "В повечето страни-членки на ЕС погледнаха правните си рамки и законодателство и прецениха дали то наистина изпълнява целите, за които е предназначено. Тази преоценка става особено остра в момент на криза и е особено важна. Това трябваше да го направим по-рано и ние в България", съжали Кунева. Тя подчерта, че една от най-устойчивите институции у нас е манталитетът-как възприемаме света, ролята си в него и държавата. Вицепремиерът е на мнение, че не е работа на правителството да отваря завод, който е построил, а въпросът е как да направи така, че много предприятия да отворят врати.

Меглена Кунева за пореден път изтъкна тезата си, че зависим от политическата стабилност и върховенството на закона и без тях не можем да вървим напред. "Възможността да се налага законът, правната рамка и пазарът на труда е път, по който вървим, понякога по-бавно от колкото ни се иска. Въпросът е да не вървим назад и да не се спъваме. Първото нещо, с което се зае ЕК беше правната рамка. Особено внимание се обърна на опростяването на действащото законодателство и намаляване на административните тежести, което е нелека задача. ЕК намали законодателството с една трета", посочи Кунева.

Тя подчерта, че създаването на равни и лесни условия за всички участници на пазара у нас е най-сигурният шанс да гарантираме растежа и да подобрим конкурентоспособността. Ако не говорим и правим достатъчно за конкурентоспособността, според Кунева, просто ще отпаднем от състезанието. "Трябва да е ясна българската марка-с какво сме известни и с какво се налагаме. Трябва да изберем нашата ниша и къде сме най-силни, кое е специфичното българско нещо, от което имаме най-голям интерес и добавена стойност", допълни тя.

Сподели:
Защо рублата се срина?

Защо рублата се срина?

Кои продукти ще изчезнат от рафтовете в Русия, какво ще стане с ипотеката и защо руснаците  трябва спешно да изтеглят спестяванията си от банките

Асен Христов: Неверни са слуховете, че повече от 12 заявления за напускане са подадени в "Електрохолд"

Асен Христов: Неверни са слуховете, че повече от 12 заявления за напускане са подадени в "Електрохолд"

Ако някой дойде като електромонтажник при нас, взима 2000 лева моментално, твърди собственикът на дружеството

Държавата се отказва от 26 млн. лв. неустойки по разширението на „Чирен“

Държавата се отказва от 26 млн. лв. неустойки по разширението на „Чирен“

Според адвокат на „Антикорупционния фонд“ всички поръчки по проекта стигат до мега фирмата „Главболгарстрой“