Броят на депозитните сметки в банките, в които има над 1 милион лева, е намалял с 47 за последните 3 месеца. Това става ясно от данните на БНБ за третото тримесечие на 2014 г. Общият брой на седемцифрените сметки в края на септември е 685. Между края на юни и края на септември сумите в тях са се свили с над 108 милиона до 1.726 милиарда лева. Сериозен спад има и при влоговете между 200 хиляди и 500 хиляди лева.
Намаляването на големите депозити най-вероятно се дължи на кризата с КТБ,. Неслучайно най-голям ръст през третото тримесечие има при влоговете, които са точно под границата на гарантиране - от 100 до 200 хиляди лева. Те се увеличават с 210 милиона лева. Според експерти това ясно показва, че българите продължават да държат спестяванията си в банковата система, но изпитват страх от загуба на средства и раздробяват големите си вложения.
Размерът на депозитите на домакинствата в края на септември е 39.188 милиарда лева. През третото тримесечие те са се увеличили с 600 милиона лева. В тази група влизат и еднолични търговци, самоосигуряващи се, партии, неправителствени организации и др. В края на третото тримесечие фирмите държат в банките 543 хиляди депозита на обща стойност 16.211 милиарда лева. За 3 месеца те са нараснали с 1.17 милиарда лева. Общият размер на спестяванията на неправителствения сектор e 55.399 милиарда лева - с 1.77 милиарда лева повече, отколкото в края на юни, когато при атаките срещу КТБ и ПИБ се стигна до засилено теглене на пари от банките.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг