В социалистическото правителство на Жан Виденов именно неговото име беше свързано с фалита на няколко държавни банки. Днес професорът по икономика твърди, че лихвеният процент по кредите трябва да стане пазарен, а не както до сега банките да имат правото да се събират и сами да си определят процента й.
До сега банките имаха това предимство и то им беше дадено законно, именно при правителството на Сергей Станишев, спести важната подробност Гечев. Според него до сега банките са си приемали такъв лихвен процент, който да им гарантира желаната доходност на пазара.
Сега предлагаме този лихвен процент по кредите да се формира на базата на индекси, или от група индекси. Така банките отново могат да се конкурират и да имат различна цена на кредита, но хората прозрачно ще знаят как се формира лихвата, посочи Гечев. Той обясни, че на този етап испанският или датският модел за запазване на последно жилище, заложено в банка у нас е навъзможно, но поне ще наложат този имот да се продава по пазарен принцип и да се търси най-добрата цена за гражданина, а не както беше до сега съдия-изпълнителят да го продава на цена, която удовлетворява само неговия иск.
Румен Гечев обясни още, че са заложили и изискване да не се вдигат таксите при предсрочно погасяване на кредити.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг