Важен за българската енергетика – официално бе удължен животът на 5-ти блока на Козлодуй с 10 години. Но реално най-добрата новина е, че тя е в отлично техническо състояние и в отлично финансово състояние, което гарантира живот на атомната централа до 30 години, а това означава стабилност и сигурност на енергийната ни система. Това обяви в студиото на Би Ти Ви енергийният министър Теменужка Петкова.
Добрият диалог между Борисов и Путин дадоха възмажност приоритетите, които си поставихме по отношение на енергетиката да се случат, посочи още тя.
Що се отнася до АЕЦ „Белене“ – за нас е приоритет да използваме това оборудване по най-добрия начин. 3.7 млрд. са платени за него, имаме вече два реактора. 50% от оборудването е на площадката на Белене, а останалата част ще бъде доставено от „Росатом“ до края на годината. То се съхранява по най-добрия начин, при най-добрите условия, които са ни поставени от заводите преизводители. За да разсеем всякакви съмнения как се съхранява оборудването, вече се прави проверка и резултатите от нея ще бъдат оповестени, увери енергийният министър.
На въпрос на водещата ще бъде ли рестартиран проекта за втора атомна централа, Петкова бе лаконична: Нека изчакаме доклада на БАН, от него ще стане ясно нужно и рентабилно ли е да изграждаме и АЕЦ „Белене“. Междинният доклад показва само един от възможните сценарии. Това, което се съдържа като информация в него е – анализите сочат, че след 2035 година ще има дефицит на мощности в региона, което обаче по никакъв начин не трябва да се разглежда в частност за България.
Теменужка Петкова за пореден път потвърди информацията, че има интерес към този проект, има и реални инвеститори, като един от тях е най-голямата ядрена компания „CNC“. Но решенето за АЕЦ „Белене“ трябва бъде взето с консенсус, защото с него ще се ангажират поколения след нас.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.