Не, не е вярна тази информация, че през последите три години се трупа на площадката на Козлодуй отработеното ядрено гориво. То представлява част от нашата национална сигурност и всяка интерпретация в тази посока е опасна и нежелателна. Има договор, съобразен с договора ни за присъединяване към ЕС, сключен с Русия и това гориво се изнася периодично извън страната. Нямат основания да се тревожат и западните ни съседите. Нашата централа е една от най-сигурните и хората трябва да бъдат спокойни в тази посока. Това коментира в студиото на Би Ти Ви енергийният министър Теменужка Петкова, като по този начин отговори на евродепутата Светослав Малинов.
Що се отнася какво ще стане с проекта „Белене“ – ние не започваме от нулата по проекта за „Белене“. На първо място – той е ратифициран през 2007 година и тази процедура е приключила. А в становище на ЕК по отношение на нотифицирания проект за АЕЦ „Белене“ е определен като един от най-безопасните проекти в света, посочи Петкова.
Тя отново подчерта, че няма опасност и по отношение на площадката, на която ще се изгради „Белене“, ако се намери инвеститор за този проект.
Площадката на „Белене“ се намира в регион, който принадлежи към сеизмично най-спокойната част от територията на България. Това е заключението в проучване на БАН. Към сегашният момент не е забелязана промяна в сеизмичната обстановка. Никой няма намерение да тръгне срещу сигурността и здравето на хората и срещу националните ни интереси.
Теменужка Петкова коментира и проблемът с миньорите, които се готвят за протести, заради опасенията от затваряне на въглищните централи.
Ние провеждаме с миньорите периодични срещи, имаме добър диалог. Това, което знаят и колегите е, за всички е ясно, че българската енергийна система няма да издържи, ако не са налице ТЕЦ-овете. Не мислим да се лишаваме от нашите въглищни централи. Ние с Полша водим дело срещу ЕК заради завишените изисквания за този тип централи. Тези централи гарантира нашата енергийна сигурност. В момента разработваме новата енергийна стратегия с перспектива до 2050 година, в която ясно е показано, че българската енергийна система не може да съществува без този тип централи. Хората трябва да бъдат спокойни, че ще имат работа и поминък, обеща енергийният министър.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг